Ska jag mörka hälsoeffekten?


Ska jag mörka hälsoeffekten?

Målgruppsfunderingarna fortsätter!


Om du läst Onlinekursresan #2 vet du att jag är i full gång med att ringa in målgruppen för min onlinekurs, och som jag tänkt och tänker 😅. Och så tror jag att jag "har det" och "ser allt klart" och sen dröjer det inte länge förrän jag ratar det jag precis tänkte och tyckte var så bra.

🧠 Min hjärna låter så här:

Det är briljant!
Nej, det är inte alls bra.
Jo nu vet jag, så här ska det helt klart vara!
Nej förresten…

Jag har med andra ord en bit kvar...

Så. Jag har pratat med personer jag jobbat med 1:1 – i jakten på målgrupp och vad de tycker energy management gör för dem. 


En sak slog mig:

Ingen nämnde att de gillar energy management för att det är “bra för hälsan”. Eller “för att man håller sig borta från utmattning”. Men jag ser ju den effekten hos dessa personer. Och när jag frågar om det, får jag medhåll i form av: “Jomen det är klart att man mår bättre och känner sig starkare.”

Och man gillar att må bra, man är till exempel inte särskilt förtjust i “hustler-kulturen” där det är en grej att jaga och pressa. Men, jag tror inte att de personer jag pratat med skulle köpa en kurs för bättre hälsa. (Fast energy management ger just det – också!)

Det man vill ha är resultatet av välmåendet, kopplat till jobbet: Fler topptimmar och färre… (ja, vad vi kallade dem får du läsa i Onlinekursresan #2 😉)

Ingen av de jag talar med verkar dock ha något emot lite bättre hälsa på köpet. (Välmåendet, att energy management är bra för hälsan, ser man som en välkommen bonus.)  

Skönt, då behöver jag inte mörka det den effekten 😆


Även om ingen sa det rakt ut så tror jag ändå att man – alltså de jag intervjuade – uppskattar att också ha energi (och lust) över till mer i livet än jobbet. (Tips: det berikar också jobbet.)

Jag TROR att man vill kunna köra på utan att riskera att gå sönder. Hellre bygga upp än bränna ut, liksom. Alltså, det är klart man vill om man frågar, men jag menar, det borde också vara ett argument för energy management - men jag är inte säker.


Tankarna fortsätter!