Om du läst Onlinekursresan #2 vet du att jag är i full gång med att ringa in målgruppen för min onlinekurs, och som jag tänkt och tänker 😅.
Och så tror jag att jag "har det". Att jag "ser allt klart". Sen dröjer det inte länge förrän jag ratar det jag precis tänkte och tyckte var så bra.
🧠 Min hjärna låter så här:
Det är briljant!
Nej, det är inte alls bra.
Jo nu vet jag, så här ska det helt klart vara!
Nej förresten…
Jag har med andra ord en bit kvar...
Så. Jag har pratat med personer jag jobbat med 1:1 – i jakten på målgrupp och vad de tycker energy management gör för dem.
En sak slog mig:
Ingen nämnde att de gillar energy management för att det är “bra för hälsan”. Eller “för att man håller sig borta från utmattning”. Men jag ser ju den effekten! Och när jag frågar om det, får jag medhåll i form av: “Jomen det är klart att man mår bättre och känner sig starkare.”
Och man gillar att må bra. Man är till exempel inte särskilt förtjust i “hustler-kulturen” (där det är en grej att jaga och pressa). Kanske för att man har varit där och känner sig sliten. På det viset att man ibland kan tänka: "Kommer detta att hålla?" Fast det är inget man säger.
Så, jag tror inte att de personer jag pratat med skulle köpa en kurs för bättre hälsa. (Fast energy management ger just det – också!)
Det man vill ha är resultatet av välmåendet, kopplat till jobbet: Fler topptimmar och färre… (ja, vad vi kallade dem får du läsa i Onlinekursresan #2 😉)
Ingen av de jag talar med verkar dock ha något emot lite bättre hälsa på köpet. Skönt, då behöver jag inte mörka den delen 😆
Och – jag TROR att man vill kunna köra på utan att riskera att gå sönder. Hellre bygga upp än bränna ut, liksom. Detta borde (också) vara ett argument för varför bli bra på energy management, men jag vet inte.
Jag får undersöka vidare!
/Annica
💡 Energismart sak att ta med:
Vill du ha stabil energi till det som är viktigt – i jobbet, och i livet utanför?
Den kommer från saker som påverkar din hälsa. (Och det är mycket mer än mat och motion.)
Har du mycket att göra? Sätt energi först – så blir att göra listan lättare att ta sig igenom.
Det är lätt att göra misstag av typen: "Jag har inte tid att lägga mig i tid för jag har så mycket att göra". Tänk så här istället: "Jag har så mycket att göra att jag har inte tid att vara trött under dagen".
Ta med dig principen (inte bara sömngrejen).